Wielu osobom wydaje się, że bieganie można określić jako najłatwiejszy sport do samodzielnego uprawiania. Wystarczy założyć wygodny dres i wyposażyć się w solidne buty, a wtedy można ruszać w trasę! Warto jednak pamiętać o tym, że obuwie do biegania powinno być odpowiednio dobrane. Uprawianie tego sportu przez dłuższy okres czasu w słabej jakości butach może przynieść więcej korzyści niż pożytku. Najgorzej niedobrane obuwie odczuwają kolana, a to wyjątkowo newralgiczna część ciała. Jak więc odpowiednio wybrać buty do biegania, aby uchronić się przed bolesną i uciążliwą kontuzją?
Jak zmierzyć buty do biegania?
Buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. W momencie, w który, przymierzając takie obuwie poczujemy jakikolwiek dyskomfort, nie należy się na nie decydować. Buty do uprawiania biegania powinny być nieco luźniejsze od tych, które nosimy na co dzień. Warto więc wybrać model większy o 0,5-1 rozmiar od tego, który ma się zazwyczaj. W niedobranych i niepasujących butach nie powinno się biegać. W sklepach stacjonarnych należy więc starannie przemyśleć swój wybór, ponieważ nie wszędzie tolerowane są zwroty. W przypadku zakupów w Internecie zawsze obowiązuje możliwość odstąpienia od zawartej umowy przez dwa tygodnie.
Rodzaj stopy – ma znaczenie!
Na wybór odpowiedniego obuwia do biegania wpływać powinno także adekwatne jego dobranie do rodzaju stopy. Chodzi o sam sposób poruszania się jej w czasie chodzenia czy biegania. Jeżeli w czasie pracy, kostka przesuwa się na zewnątrz, a co za tym idzie obciąża mocniej zewnętrzne krańce stopy – jest to wówczas stopa supinująca. W takim wypadku należy wybrać buty z mocniejszymi amortyzatorami na pięcie, ponieważ posiadacze takiego rodzaju stopy częściej mają problemy z właściwą amortyzacją podczas biegu, co przekłada się na większe niebezpieczeństwo kontuzji stawu skokowego. Jeżeli kostka przesuwa się do wewnątrz, a więc obciąża wewnętrzną krawędź stopy – wówczas mówimy o stopie pronującej. Należy wówczas wybierać obuwie z mocniejszymi wstawkami stabilizującymi, ponieważ biegaczy takich łatwiej dopadają m.in. uciążliwe kontuzje kolan. Stosunkowo najłatwiej mają posiadacze stopy neutralnej, którzy równomiernie obciążają ciężar ciała – mogą oni pokusić się o większą swobodę w wyborze odpowiednich butów, wedle własnych preferencji. Jak sprawdzić, którym się jest typem? Najłatwiej obejrzeć własne stare obuwie: zdarcie jego zewnętrznej części wskazuje na stopę supinującą, wewnętrznej – pronującą, a równomierne – neutralną.
Konserwacja skórzanych butów
Nawierzchnia ma znaczenie!
Buty do biegania należy też wybierać uwzględniając nawierzchnię, na której zazwyczaj ma w planach się ich używać. Jeżeli zazwyczaj uprawia się bieganie na asfalcie lub na innych twardych powierzchniach (jak kostka brukowa) najlepszą opcją będzie wybór butów szosowych. Jest to obuwie miękkie, ale wyposażone w doskonałe amortyzatory. Chodzi o to, żeby jak najlepiej chronić stawy przed stosunkowo niegościnnym dla nich, twardym terenem. Zdecydowanie łatwiej o naturalną amortyzację, gdy biega się po nawierzchniach gruntowych, ale w miejskich warunkach często o takowe ciężko. Buty szosowe mają grubą, ale sprężystą podeszwę, zazwyczaj wyposażone są także w spłaszczony bieżnik. Przeciwieństwem ich są buty terenowe, które przeznaczone są do biegania po mniej równych, ale też łagodniejszych nawierzchniach. Mowa tutaj o lasach, parkach czy drogach gruntowych i piaszczystych. Buty takie cechują się mniej skutecznymi amortyzatorami – ich podeszwa wyposażona jest natomiast w dziesiątki wypustek, które zapewniają dobrą stabilizację na nierównym gruncie.